Červenec 2014

Když hudba zanikne, zůstanou tu jen DJ´s a co s nima?

18. července 2014 v 12:56 | Štěně |  Rozhovory
!!! Tento můj rozhovor byl publikován v časopise Help Music (červenec 2014) !!!

Datum: 22. květen 2014. Čas: 20:00. Místo: Music club Futurm. Proč? Do Prahy přijela slovenská, rock - screamová kapela The Paranoid, kteří se tu zastavili v rámci své Sedem tour k jejich novému CD Sedem. A já se už pomalu blížím do backstage, kde už sedí vždy usměvavý, milý a ochotný zpěvák kapely Igor.
Ahoj Igore. Vy jste nedávno (přesněji 7. března) vydali nové CD s názvem Sedem. V roce 2012 jste vydali CD Dva svety. Čím se od sebe tyto 2 alba liší?
Myslím si, že Sedem je produkčně propracovanější, protože jsme měli producenta Mateja Turcera (kapela From Our Hands). Ještě se liší určitě zvukem. Od Dvou svetů je naše nové CD posunuté, kromě produkce, určitě i tím, že tu jsou lepší texty a i muzika je vyspělejší.
Kde se Sedem nahrávalo?
Ve studiu u Maťa Turcera v Bratislavě.
Jak dlouho CD vznikalo?
Nad albem jsme strávili 7 - 8 měsíců a celý únor jsme strávili ve studiu.
Proč právě název Sedem?
Tohle číslo pro nás znamená hodně. Je to šťastné číslo, je to přesně 7 let, co děláme hudbu… Tohle číslo znamená i nový začátek. Když jsme k CD nahrávali sbor, tak jsme vůbec nevěděli, kolik lidí přijde. Nakonec nás bylo 7 kluků a 7 holek Také na obale alba pracovalo 7 grafiků, kteří nám posílali své návrhy. Nejvíc nás zaujal sedmý v pořadí- Michal Hladík, který má vlastní grafickou značku s názvem The seven blood art. Po tomto všem byl název CD jasný.
Od února 2013 máte lyric video k písni Z plných pľúc. Kde vznikl nápad vytvořit toto video?
Z plných pľúc byl první song, který byl vymyšlený na nové album v době, kdy ještě ostatní písničky nebyly napsané. Na Slovensku ještě lyric videa nikdo nedělal a tak jsme to chtěli vidět a zjistit, jak na to budou lidi reagovat. A tak jsme udělali lyric video na tuto skladbu.
K CD máte už 3 klipy. Pověz nám o nich něco víc.
První šel ven Neviem ti povedať nie. To je oficiální klip. Nahrával se v Prešově, protože odtamtud je scénárista i kameraman a celý tým lidí. Oslovili nás, nám se líbila jejich práce. Oni vymysleli scénář a všechno naplánovali, našli prostory, a protože jsou z Prešova, tak to tam měli jednodušší s vybavením prostorů a se vším, tak jsme klip natáčeli tam a rovnou jsme to spojili s koncertem, takže jsme měli koncert v Prešově a potom jsme natáčeli klip. Natáčelo se v městské budově, kde to vypadalo totálně jak v blázinci, takže to do klipu skvěle zapadlo.
Poté šel ven klip Nikdy nezabudnem. To je videoklip ze studia. Chtěli jsme lidem trochu přiblížit, jak to ve studiu vypadalo a jak se nahrávalo. Myslím si, že to celkem lidi zaujalo a taky toto tu nikdo moc nedělá.
Poslední klip není vlastně klip, ale spíš takové music video k písničce Navždy. To se natáčelo na koncertě v Bratislavě, který byl právě v rámci Sedem tour. Viděli jsme, že tam to bude divoké a že by ten klip vypadal dost slušně, tak jsme to chtěli z tohoto koncertu udělat. Natáčel nám to Zoltan Simon. On má firmu Simon films.
Momentálně jedete Sedem tour. Jak se vám zatím líbí?
Zatím dost dobře. Teď od května jedeme českou část tour. Před tím byla slovenská část, která měla 7 koncertů a teď jedeme i 7 koncertů v Česku. Začalo to dost slušně. Hodně překvapení jsme byli v Ostravě, ta byla úplně skvělá s plným klubem lidí. Pak nás překvapili i Pardubice a Olomouc, hlavně Olomouc, tam byl mega dobrý koncert. Teď jsme se těšili na Prahu, asi možná nejvíc, protože jsme tu delší dobu nebyli. Těšíme se, jak budou reagovat. Ještě nás čeká Plzeň, Krnov a Brno a tím končíme českou část. Zatím to je super a doufáme, že to tak i zůstane.
Mátě nového bubeníka- Miloše. Jak jste se poznali?
My se bavili s naším minulým bubeníkem Paľem a on má trochu jiné priority s tím, že jsme museli udělat album, protože nás vzal Universal Music Group a museli jsme makat, abychom udělali co nejlepší album. Paľo nám řekl, že už na to nemá tolik času, kolik by chtěl. Tak jsme se začali poohlížet po někom jiném. Našli sme 2 profesionální bubeníky z Bratislavy, kteří nás oslovili svým hraním. Tehdy nás oslovil Miloš, že je z kapely Ranná nevolosť z Nitry a že by to chtěl jenom zkusit. Tak jsme mu řekli, že dobře. Došel na zkoušku, během 3 dnů se naučil celé album Dva svety a zahrál to tak, že nám spadli čelisti, je to super kluk. Ještě jsme řešili, že mu je 16 let, tak jestli to není trochu blbost, ale když nám zahrál, pokecali jsme, zašli na pivo, tak nás zaujal, nabídli jsme mu, jestli si s námi nechce zahrát 2,3 koncerty a on do toho šel a bylo to úplně mega. Cítili jsme, že je to o dost lepší- hudebně i co se týče párty. Tak jsme vůbec nerozmýšleli a vzali ho.
Milošovi je 16 let. Co na to říkají jeho rodiče?
Jeho rodiče jsou úplně v pohodě. Jeho mamka je naše fanynka. Znala nám už před tím a je ráda a Miloše podporuje. Každý týden vynechá tak 1, 2 krát školu kvůli nám. Teď jedem českou část tour, tak pátky vůbec nechodí do školy. Na praxe chodit tak tam nemůže chodit, tak třídní musí vždy donést CDčko a tak, aby to nějak vykryl (smích). Jinak ho všichni podporují, zvládá to.
Všechno jsme řešili už předem, protože jde do trochu větší kapely a nemůžeme si dovolit, že ho vezmeme a po měsíci zjistit, že to nefunguje, takže jsme úplně všechno řešili už před tím, i s jeho rodiči i učitelkou. Naštěstí se všechno dalo, takže jsme do toho šli.
Co je u vás ještě nového?
Připravujeme nové věci. Pomaličku připravujeme letní set list, což bude zase něco trochu jiného, jiné skladby atd. Připravujeme i jak překvapit lidi, aby to nebylo to samé co na Sedem tour a bylo to zase o něco lepší. Takže se pomalu připravujeme na léto a máme ještě plány, ale o těch zatím nemůžu mluvit.
Na závěr: Chtěl by si něco vzkázat vašim fanouškům a fanynkám?
Zdravím fanoušky a čtenáře časopisu Help Music a odkazuju vám, že nemůžete sedět doma za počítačema. Je potřeba chodit na kulturní akce, na festivaly, do klubů, protože když tahle hudba zanikne, tak tu zůstanou jenom DJové a co s nima budete dělat.

The Paranoid se Sedem v Praze

18. července 2014 v 12:39 | Štěně |  Z koncertů
Datum: 22. května 2014. Čas: 19:00. Místo: Music club Futurum. Co se děje? Exots, We on the Moon a The Paranoid.
Ano, čtete správně. Od Mikulášského masakeru uběhlo skoro půl roku a Paranoiďáci se opět vrací do pražského klubu. Tentokrát si vybrali Futurum. Koncert je v rámci Sedem tour k jejich novému CD Sedem.
Místo, kde koncert proběhl je opravdu nádherné. Vždycky mě uchvacovalo svou noblesou, která z této stavby vyzařuje. Ale já jsem tu z jiného důvodu než se kochat krásou pražské architektury. Mám slíbený rozhovor. Na ten přicházím, když jsou Exots zhruba v polovině svého vystoupení. Co jsem měla možnost je sledovat, tak opravdu hráli dobře, i dost lidí se na ně přišlo podívat. Ale bohužel jsem se na celý koncert koukat nemohla, volala mě povinnost popovídat si s Igorem (ano, opět s Igorem). Rozhovor byl hlavně o jejich novém CD, klipech a novém, mladém bubeníkovi. Ten Vám tu nabídnu k přečtení i k poslechu, jelikož jsem ho nahrávala na záznam zvuku v mobilu (skvělá alternativa za diktafon). Celý rozhovor utekl jako voda a byl velice příjemný. Uvolněná atmosféra a taková ta pohodička, která je tak důležitá pro lidi trpící nemocí zvanou nervozita, jako já. Po Exots se na podium objevili brněnští We on the Moon. Tihle kluci mají spoustu známých písniček, které můžete slyšet v rádiích i hudebních televizí. Koncert byl pohodový, energetický a zazněla i moje oblíbená písnička The Ocean Sky. Takže jsem byla ráda. Ale stejně mi něco říkalo, že noc se ještě nerozjela. A měla jsem pravdu! The Paranoid totiž předvedli neskutečné vystoupení. Vše se rozjelo s písničkou Anjeli spia. A už od této chvíle bylo jasné, že to má klub spočítané! Skvělá světelná show, energie, úžasná kytarová sóla, Milošovo sólo na bicí, pogo, všudypřítomný zpěv, wall of death, a mnohem víc prostě nemohlo nechat jediného člověka klidným, všichni řádili jak o život. I když byli chvíle, kdy jsme si oddychli jako např. u písničky Ńiekde tam. Ale takových okamžiků bylo málo a všichni celou noc řádili a užívali si všudypřítomné energie. Tahle noc neměla skončit.
Nikdo nezůstal "živý", všichni byli zničení, i když to nejspíš nikdo nepociťoval díky adrenalinu, ale věřím, že další den se u spousty lidí projevili bolesti nohou, rukou, krku atd. Klub byl "zbořen". Bylo to prostě neskutečné.
Takže se už těším, až kluci opět přijedou. A vzkaz pro kluby: Bojte se, oni přijedou!

Monča ;)

Omluva

17. července 2014 v 16:51 | Štěně |  !!Novinky!!
Ahoj, ahoj, po dlouhé době se vám opět hlásím. Tentokrát s velkou omluvou. Dlouho jsem nic nenapsala a moc mě to mrzí, vy, co čtete mé články a vás baví může udělat radost zpráva, že do konce týdne všechno napravím. Těšit se můžete na různé reporty a určitě vám sem hodím i jeden rozhovor, který mi vyšel v červencovém čísle Help Musicu. No, máte se na co těšit.
Ještě jednou se omlouvám.

Vaše Monča ;)